Chrámecké červené a bílé víno
Poctivá česká vína z vlastních vinic v Českém středohoří

Vinný sklep

Káťa a Ivan ve vinné sklepěVinný sklep v Chrámcích je příjemným překvapením pro každého návštěvníka. V každém vinařství, ať již malém nebo větším, by neměly chybět podzemní prostory pro zrání nejlepších vín v dubových sudech. Ve sklepě v hloubce několika metrů pod zemí se udržuje téměř konstantní teplota v rozmezí 10-15 °C. V zimě sklep vysýchá a v létě z důvodu velkých rozdílů venkovní a vnitřní teploty se stěny sklepu rosí. To vše prospívá jak sudům, tak i vínu. Cihlový klenbový sklep v Chrámcích byl dříve určen ke skladování místního piva. Poté co byla vysazena první chrámecká vinice Anna na jaře v roce 1967, bylo rozhodnuto, že bude v areálu státního statku postavena také lisovna. Při budování základů lisovny byl sklep objeven, vyvezena naplavená zemina, sklep byl vyčištěn a opraven. První chrámecké sudyPrvní sudy do sklepa byly přivezeny ze sudárny z Hluboké nad Vltavou v roce 1969. Do sklepa se vždy vodily četné exkurze a ještě dnes jsou znatelné otisky starých mincí na vlhkých zdech sklepa, které tam zanechali vděční návštěvníci. Vinař mezi sudyDnes jsou ve sklepě sudy o objemu 685 - 8190 litrů, celková kapacita je 48 120 litrů. Dříve se sudy používaly pro zrání bílých i červených vín. V současné době v nich zrají červená a růžová vína odrůd Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Rulandské modré. Cílem je, aby každé červené víno zrálo minimálně dva roky v dubovém sudu. Sudy jsou stále plné vína, po vyčerpání se ihned naplní dalším vínem. Obruče se jednou za pět let natírají černou barvou a dřevo se ošetřuje lněným olejem nebo fermeží. Část sklepa byla až do roku 1998 využita též pro archivaci vín. Později kvůli nedostatku místa byl archiv přesunut do vhodnějších prostor Přesunutého kostela v Mostě, kde bylo víno archivována až do konce roku 2013.

Exkurze ve sklepě

Součástí každé exkurze je prohlídka vinného sklepa a výklad o uchování a zrání vín v sudech. Prohlídku je možné spojit s degustací vín přímo ze sudů. K nahlédnutí jsou také dva výklenky určené pro archivaci láhvových vín. Nejstaršími archivními víny jsou Rulandské šedé a Ryzlink rýnský z roku 1998.


Den otevřených dveří v Chrámcích v sobotu 25. května 2024 od 8.00 do 18.00 hod.

Zveme Vás na pravidelnou jarní ochutnávku našich vín Den otevřených dveří v sobotu dne 25. května 2024 od 8.00 do 18.00 hodin. Ochutnáte 50 druhů vín rozmanitých odrůd a ročníků,  košer vína, archivn…

Celý článek

Vše nejlepší do nového roku 2024!

Do nového roku 2024 přejeme vše nejlepší!

Celý článek